Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie witamina d dla niemowląt

Witamina D dla niemowląt – dlaczego jest ważna i jak ją wybrać?

Data publikacji 26 maja 2021


Witamina D jest akurat taką wyjątkową substancją odżywczą, której wszyscy niezbędnie potrzebujemy, a której nieraz niestety nam brakuje. Potrzebują jej w szczególności dzieci. Jeżeli więc zastanawiasz się nad tym, czy dieta twojego szkraba jest bogata we wszystkie ważne dla niego składniki odżywcze (witaminy, minerały czy aminokwasy), możesz niemalże od razu założyć, że będzie w niej brakować właśnie tytułowego związku, a wynika to z tego, że nie jesteśmy go w stanie sobie dostarczać przy pomocy „normalnej” naturalnej żywności. Witamina D dla niemowląt musi być wprowadzana z zewnątrz. A dlaczego jest to aż tak ważne? W jaki sposób ta pojedyncza witamina może zapewnić twojemu dziecku lepsze zdrowie i szybszy oraz bardziej prawidłowy rozwój?

Pomimo tego, co sugeruje nazwa, witaminy D w rzeczywistości – biorąc pod uwagę jej budowę – nie zaliczamy wcale do grona standardowych witamin, bo tak naprawdę jest ona prohormonem. To znaczy, że odgrywa naprawdę kluczową rolę w każdym organizmie. Przede wszystkim pozwala mu się rozwijać, gdyż zapewnia lepsze wchłanianie wapnia, który – jak wszyscy wiemy – jest absolutnie najważniejszym budulcem m.in. dla kości i zębów. Bardzo trudno jednak w naturalny sposób zapewnić sobie optymalny poziom witaminy D we krwi. Ciężko jest to zrobić nawet osobom dorosłym, nie mówiąc już o dzieciach. Witaminy D prawie nie ma w normalnej żywności. Pewne jej śladowe ilości pojawiają się jedynie w rybach, mleku czy mięsie, ale ogólnie rzecz biorąc nie możemy powiedzieć, że te produkty są dobrymi źródłami witaminy D3. Skąd zatem ją czerpać? Jak zapewnić jej odpowiednią ilość maluszkowi?

Teoretycznie mleko matki powinno gwarantować dziecku wszystkie składniki niezbędne dla jego rozwoju, no ale właśnie – tak to wygląda niestety wyłącznie w teorii. Witamina D dla niemowląt pojawia się w twoim naturalnym pokarmie, ale wciąż może jej być tam zdecydowanie za mało, zwłaszcza jeśli twój maluch jest dość kapryśny przy jedzeniu i raczej bliżej mu do niejadka niżeli głodomora. A przecież nie będziesz karmić dziecka na siłę. Maluch sam naturalnie wie, kiedy musi jeść i zawsze cię o tym informuje. Witaminę D można jednak śmiało przyjmować pod postacią suplementów diety. Sama powinnaś to robić, ale możesz też wprowadzić taką suplementację do diety swojego szkraba. Nie ma w tym niczego złego. Istnieją specjalne suplementy z witaminą D, które kieruje się właśnie do niemowlaków. Zapytaj o nie w aptece. Od razu też porozmawiaj z farmaceutą na temat ich dawkowania.

zapaska dla kelnerów

Redakcja goldo.pl

Nasi redaktorzy na blogu Goldo to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się modą, urodą, domem, zakupami, zdrowiem i stylem życia. Każdy z naszych redaktorów jest specjalistą w swojej dziedzinie, posiadającym wiedzę i doświadczenie w branży, którą reprezentuje. Nasz zespół skupia się na tworzeniu treści, które są zarówno inspirujące, jak i przydatne dla naszych czytelników. Dzięki różnorodności naszych redaktorów możemy dostarczać artykuły z różnych perspektyw i zainteresowań, aby sprostać oczekiwaniom naszej społeczności czytelniczej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?