Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie kiedy najlepiej ćwiczyć

Jak prawidłowo ćwiczyć?

Data publikacji 21 maja 2021


Każdy człowiek powinien regularnie ćwiczyć. Nie musisz od razu stawać się zapalonym miłośnikiem sportu i nie musisz uprawiać żadnych dyscyplin na poziomie zawodowym, ale dobrze by było, abyś po prostu dbał o swoją formę i utrzymywał ciało w pełnej sprawności, która pomoże ci czuć się dobrze i żyć zdrowo jeszcze przez bardzo długie lata. Jak jednak to robić? Kiedy najlepiej ćwiczyć i na jaki typ treningów warto się zdecydować? Wbrew pozorom jesteś w stanie sam odpowiedzieć sobie na te pytania. Ludzie często szukają problemów tam, gdzie ich nie ma. A przecież te kwestie, którymi właśnie się interesujesz, nie są wcale ważne. Liczy się tylko to, abyś rzeczywiście regularnie się ruszał, a jak to będziesz robić, nie ma już aż tak dużego znaczenia.

Kwestia pierwsza – wybór dyscypliny. Prawdopodobnie już teraz myślisz o tym, jak tu najlepiej dopasować ją do celów, które zamierzasz osiągnąć. Chcesz schudnąć? W takim razie twoim pierwszym wyborem będą zapewne biegi. Jako że są one aktywnością wymagającą i intensywną, rzeczywiście pozwalają przepalać znacznie większe ilości kalorii niżeli jazda na rowerze czy zwykły trening fitness. Nie lubisz biegać? W takim razie nie ma sensu zmuszać się do codziennego truchtania. Wybór aktywności, za którą nie przepadasz, jest strzałem w kolano, bo już teraz możesz się domyślić, że na pewno w niej nie wytrwasz. A kalorie da się przepalać na wiele sposobów. Wbrew pozorom trening siłowy bywa tutaj nawet bardziej optymalnym rozwiązaniem, ponieważ nie dość, że już w jego trakcie zużywasz pewną ilość energii, to robisz to także po zakończonej sesji i przy okazji podkręcasz swój metabolizm. Pewną formą aktywności fizycznej są nawet spacery. Dbaj więc o to, by codziennie wykonywać dziesięć tysięcy kroków, monitorując poziom swojej dziennej aktywności przy pomocy specjalnych opasek bądź inteligentnych zegarków.

Drugie ważne pytanie – kiedy najlepiej ćwiczyć? A tutaj odpowiedź jest równie prosta. Powinieneś ćwiczyć wtedy, gdy masz na to czas. Musisz dopasować aktywność fizyczną do prowadzonego stylu życia – nigdy odwrotnie. Jeżeli więc pracujesz w standardowych godzinach od ósmej do szesnastej, najprawdopodobniej najłatwiej będzie ci wykonać trening albo przez pracą, albo dopiero wieczorem, gdy już zjesz jakiś posiłek i chwilę po nim odsapniesz. Możesz ćwiczyć nawet na czczo. Oczywiście do trenowania z pustym żołądkiem trzeba się przyzwyczaić, ale już po paru tygodniach przestaje być to problem. Ciężkich treningów staraj się jednak nie wykonywać późnym wieczorem. Mogą one niestety nadmiernie obciążyć organizm i przez to utrudnić ci zasypianie.

Znaczenie regularnych wizyt kontrolnych u dentysty

Redakcja goldo.pl

Nasi redaktorzy na blogu Goldo to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się modą, urodą, domem, zakupami, zdrowiem i stylem życia. Każdy z naszych redaktorów jest specjalistą w swojej dziedzinie, posiadającym wiedzę i doświadczenie w branży, którą reprezentuje. Nasz zespół skupia się na tworzeniu treści, które są zarówno inspirujące, jak i przydatne dla naszych czytelników. Dzięki różnorodności naszych redaktorów możemy dostarczać artykuły z różnych perspektyw i zainteresowań, aby sprostać oczekiwaniom naszej społeczności czytelniczej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?