Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie rzucanie palenia etapy

Rzucanie palenia – etapy

Data publikacji 1 września 2021


Wciąż mnóstwo osób zmaga się z uzależnieniem od nikotyny. Pomimo tego, iż palenie stało się wręcz niemodne, niektórzy dalej nie potrafią porzucić swojego zgubnego i dewastującego zdrowie nałogu, nawet jeśli starają się to robić przy pomocy różnych sprawdzonych metod. Warto się jednak wysilić. W rzeczywistości każdy jest w stanie pożegnać się z dymem papierosowym, jeżeli tylko bardzo tego chce i odnajdzie w sobie wewnętrzną prawdziwą motywację do porzucenia nałogu. Po wypaleniu ostatniego papierosa w organizmie od razu zacznie dochodzić do pewnych zmian. A na czym one polegają? Rzucanie palenia etapy zwykle są dokładnie takie same.

Pierwszy etap rozpoczyna się już po mniej więcej dwudziestu minutach od zgaszenia ostatniego w życiu papierosa. Zwykle wtedy właśnie palaczom zaczyna delikatnie doskwierać charakterystyczny głód nikotynowy. Zostaje on nasilony w kolejnych minutach. Zwykle najintensywniej przybiera na sile średnio po godzinie i właśnie z tego powodu użytkownicy wyrobów nikotynowych przeważnie wychodzą na dymka co sześćdziesiąt minut. Organizm tego od nich oczekuje. Sam zaczyna domagać się kolejnej porcji nikotyny, drażniąc specjalne receptory w mózgu. Głód nikotynowy ma oczywiście swoje charakterystyczne objawy. Nie polega on na zwykłej chęci zapalenia kolejnego papierosa, bo zawsze towarzyszą mu liczne symptomy fizyczne oraz psychiczne, takie jak niemożność skoncentrowania uwagi, odczuwalny brak energii i zmęczenie, frustracja i złość, a nawet bóle głowy. Kolejne rzucanie palenia etapy są jednak przyjemniejsze. Jeżeli palacz powstrzyma się od palenia przez chociażby kilkanaście godzin, dojdzie u niego do wyraźnego obniżenia się poziomu dwutlenku węgla we krwi, co z kolei zapewni całemu organizmowi większą ilość tlenu i pozwoli człowiekowi swobodniej oddychać. Oczywiście na tym etapie wciąż będą występować nieprzyjemne objawy. Palacz może skarżyć się głównie na bóle głowy i kiepskie samopoczucie psychiczne. Bywa i tak, że w momencie rzucania palenia osoby uzależnione zaczynają mocniej kaszleć, ponieważ w ten sposób ich organizmy naturalnie próbują pozbyć się resztek zanieczyszczeń i toksyn, które osadziły się w płucach.

Jak już to jednak powiedzieliśmy, rzucanie palenia etapy uwzględniają też bardzo przyjemne objawy. Były palacz w pewnym momencie zaczyna intensywniej odczuwać wszystkie smaki i zapachy. Jego zmysły ulegają wyostrzeniu. Nagle jedzenie nabiera smaku, a aromaty stają się wyraźniejsze i przyjemniejsze. Energia powraca, a oddech nie jest już tak bardzo spłycony. A to tylko jedne z licznych korzyści zdrowotnych.

Znaczenie regularnych wizyt kontrolnych u dentysty

Redakcja goldo.pl

Nasi redaktorzy na blogu Goldo to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się modą, urodą, domem, zakupami, zdrowiem i stylem życia. Każdy z naszych redaktorów jest specjalistą w swojej dziedzinie, posiadającym wiedzę i doświadczenie w branży, którą reprezentuje. Nasz zespół skupia się na tworzeniu treści, które są zarówno inspirujące, jak i przydatne dla naszych czytelników. Dzięki różnorodności naszych redaktorów możemy dostarczać artykuły z różnych perspektyw i zainteresowań, aby sprostać oczekiwaniom naszej społeczności czytelniczej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?