Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś
Uroda Farby do włosów z amoniakiem czy bez

Farby do włosów z amoniakiem czy bez – co wybrać i jak zadbać o włosy po koloryzacji?

Data publikacji 22 sierpnia 2023

Formuła farb do włosów zmieniała się przez lata. Jeszcze 30 lat temu farby mocno obciążały włosy, do tego wiele osób nie miało dostępu do nowoczesnych kosmetyków pomagających w ich pielęgnacji po farbowaniu. Obecnie jest inaczej i można wybierać produkty, które nie obciążają mocno włosów. Ciągle jednak trzeba pamiętać o pewnych zasadach i ich przestrzegać.

Czy warto wybierać farby do włosów z amoniakiem? 

Farby do włosów z amoniakiem zapewniają nieco trwalszy kolor od farb do włosów bez amoniaku. Wszystko dlatego, że to właśnie ten składnik powoduje rozchylenie łuski włosa i pozwala na wniknięcie pigmentu w strukturę włosa. Nie oznacza to jednak, że farby do włosów bez amoniaku nie są trwałe. Amoniak jest w nich zastąpiony monoetyloaminą. Jeżeli chce się zmienić kolor włosów i nie ma się w planach radykalnej zmiany po krótkim czasie, to można sięgnąć po farbę z amoniakiem. Gdy jednak lubi się częste koloryzacje, to lepszym wyborem będzie farba bez amoniaku, gdyż nie niszczy struktury włosa w taki sposób jak produkt zawierający amoniak. Jednak farba z amoniakiem zapewnia trwałość i intensywność koloru na długi czas. Jednak po takiej koloryzacji koniecznie trzeba zaopatrzyć się w kosmetyki odbudowujące zawierające keratynę czy ceramidy, a także nawilżające z kwasem hialuronowym czy też mocznikiem oraz niacynamidem. Te pierwsze należy stosować mniej więcej dwa razy w miesiącu, a drugie w codziennej pielęgnacji.       

Dla kogo sprawdzą się farby do włosów bez amoniaku? 

Farba do włosów bez amoniaku jest bezpieczna nawet dla kobiet w ciąży. Mogą one sięgnąć po tę farbę w drugim i trzecim trymestrze ciąży. W pierwszych tygodniach ciąży lekarze nie rekomendują farbowania włosów ze względu na drażniące zapachy i nadwrażliwość na nie, a także fakt, że w tym okresie kształtuje się ciało dziecka wraz z narządami. Jak już wspomnieliśmy również osoby, które często farbują włosy powinny sięgać po tego rodzaju produkty do stylizacji. Po zastosowaniu farby bez amoniaku łuska włosa nie jest tak bardzo rozchylona jak w przypadku produktów z amoniakiem. Łatwiej zatem zregenerować włosy. Ponadto producenci farb dołączają do nich odżywki czy włączają w ich skład substancje pochodzenia naturalnego, które zapewniają blask włosów i zdrowy wygląd już po farbowaniu. Włosy po koloryzacji farbą bez amoniaku mogą być mniej przesuszone.  

Jak odpowiednio dbać o włosy po koloryzacji?  

Po koloryzacji warto dbać o regularne oczyszczanie skóry głowy z sebum i zrogowaciałego naskórka. Ponadto ważne jest odżywanie włosów na długości i zapewnienie im świetlistego blasku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odżywek bez spłukiwania. Przesuszaniu się włosów przez stylizację również można zapobiegać. Nie musicie rezygnować z prostowania czy kręcenia włosów farbowanych, gdyż dostępne są odżywki termoochronne, które zabezpieczają nie tylko przed wysoką temperaturą suszarki czy prostownicy, ale również promieniowaniem UV, gdy wyposażone są w filtry UVA i UVB. Warto wiedzieć, że owe filtry powinny być wysokie – od SPF 25 wzwyż. Dzięki temu można chronić skórę przed groźnymi schorzeniami skóry, oparzeniami czy czerniakiem. Warto wybrać także olejowanie po koloryzacji. Można je zrobić tuż przed nią i wtedy włosy będą częściowo chronione podczas koloryzacji. Na taki zabieg warto też zdecydować się po farbowaniu. Głębokie odżywienie i nawilżenie włosów jest wtedy na wagę złota.        

Materiał zewnętrzny

live streaming

Redakcja goldo.pl

Nasi redaktorzy na blogu Goldo to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się modą, urodą, domem, zakupami, zdrowiem i stylem życia. Każdy z naszych redaktorów jest specjalistą w swojej dziedzinie, posiadającym wiedzę i doświadczenie w branży, którą reprezentuje. Nasz zespół skupia się na tworzeniu treści, które są zarówno inspirujące, jak i przydatne dla naszych czytelników. Dzięki różnorodności naszych redaktorów możemy dostarczać artykuły z różnych perspektyw i zainteresowań, aby sprostać oczekiwaniom naszej społeczności czytelniczej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?