Formuła farb do włosów zmieniała się przez lata. Jeszcze 30 lat temu farby mocno obciążały włosy, do tego wiele osób nie miało dostępu do nowoczesnych kosmetyków pomagających w ich pielęgnacji po farbowaniu. Obecnie jest inaczej i można wybierać produkty, które nie obciążają mocno włosów. Ciągle jednak trzeba pamiętać o pewnych zasadach i ich przestrzegać.
Czy warto wybierać farby do włosów z amoniakiem?
Farby do włosów z amoniakiem zapewniają nieco trwalszy kolor od farb do włosów bez amoniaku. Wszystko dlatego, że to właśnie ten składnik powoduje rozchylenie łuski włosa i pozwala na wniknięcie pigmentu w strukturę włosa. Nie oznacza to jednak, że farby do włosów bez amoniaku nie są trwałe. Amoniak jest w nich zastąpiony monoetyloaminą. Jeżeli chce się zmienić kolor włosów i nie ma się w planach radykalnej zmiany po krótkim czasie, to można sięgnąć po farbę z amoniakiem. Gdy jednak lubi się częste koloryzacje, to lepszym wyborem będzie farba bez amoniaku, gdyż nie niszczy struktury włosa w taki sposób jak produkt zawierający amoniak. Jednak farba z amoniakiem zapewnia trwałość i intensywność koloru na długi czas. Jednak po takiej koloryzacji koniecznie trzeba zaopatrzyć się w kosmetyki odbudowujące zawierające keratynę czy ceramidy, a także nawilżające z kwasem hialuronowym czy też mocznikiem oraz niacynamidem. Te pierwsze należy stosować mniej więcej dwa razy w miesiącu, a drugie w codziennej pielęgnacji.
Dla kogo sprawdzą się farby do włosów bez amoniaku?
Farba do włosów bez amoniaku jest bezpieczna nawet dla kobiet w ciąży. Mogą one sięgnąć po tę farbę w drugim i trzecim trymestrze ciąży. W pierwszych tygodniach ciąży lekarze nie rekomendują farbowania włosów ze względu na drażniące zapachy i nadwrażliwość na nie, a także fakt, że w tym okresie kształtuje się ciało dziecka wraz z narządami. Jak już wspomnieliśmy również osoby, które często farbują włosy powinny sięgać po tego rodzaju produkty do stylizacji. Po zastosowaniu farby bez amoniaku łuska włosa nie jest tak bardzo rozchylona jak w przypadku produktów z amoniakiem. Łatwiej zatem zregenerować włosy. Ponadto producenci farb dołączają do nich odżywki czy włączają w ich skład substancje pochodzenia naturalnego, które zapewniają blask włosów i zdrowy wygląd już po farbowaniu. Włosy po koloryzacji farbą bez amoniaku mogą być mniej przesuszone.
Jak odpowiednio dbać o włosy po koloryzacji?
Po koloryzacji warto dbać o regularne oczyszczanie skóry głowy z sebum i zrogowaciałego naskórka. Ponadto ważne jest odżywanie włosów na długości i zapewnienie im świetlistego blasku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odżywek bez spłukiwania. Przesuszaniu się włosów przez stylizację również można zapobiegać. Nie musicie rezygnować z prostowania czy kręcenia włosów farbowanych, gdyż dostępne są odżywki termoochronne, które zabezpieczają nie tylko przed wysoką temperaturą suszarki czy prostownicy, ale również promieniowaniem UV, gdy wyposażone są w filtry UVA i UVB. Warto wiedzieć, że owe filtry powinny być wysokie – od SPF 25 wzwyż. Dzięki temu można chronić skórę przed groźnymi schorzeniami skóry, oparzeniami czy czerniakiem. Warto wybrać także olejowanie po koloryzacji. Można je zrobić tuż przed nią i wtedy włosy będą częściowo chronione podczas koloryzacji. Na taki zabieg warto też zdecydować się po farbowaniu. Głębokie odżywienie i nawilżenie włosów jest wtedy na wagę złota.
Materiał zewnętrzny